Powrót do strony głównej


Secesja w Sandomierzu

(Sandomierz przed rozbiorami leżał w obrębie Rzeczypospolitej. Po I rozbiorze stał się miastem przygranicznym, w wyniku III rozbioru znalazł się w obrębie Austrii. Ok. 1900 roku był częścią Austro-Węgier.)


W Sandomierzu znajduje się romański kościół pod wezwaniem św. Jakuba, a w nim, oprócz wielu cennych elementów z epoki - piękna kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej, zaprojektowana w stylu secesji przez Karola Frycza. Wykonano ją w latach 1907-10, gdy kościół poddawany był reromanizacji. Oprócz polichromii powstały wtedy witraże, stalle i kuta krata. W ołtarzu kaplicy zazwyczaj znajduje się, zgodnie z wezwaniem, obraz Matki Boskiej Różańcowej. Na naszych zdjęciach widać wizerunek męczenników dominikańskich błogosławionych przez Maryję, bo obraz Matki Boskiej został na czas nabożeństw majowych przeniesiony do prezbiterium.

© muzeumsecesji.pl 2007
Powiększenie Powiększenie Powiększenie
Powiększenie Powiększenie Powiększenie
Powiększenie

Oprócz wystroju kaplicy Karol Frycz zaprojektował także witraże nad chórem i w prezbiterium. Te nad chórem przedstawiają: księżną Adelajdę, św. Kingę, bł. Salomeę i bł. Jolantę, te w prezbiterium - bł. Wincentego Kadłubka, męczenników dominikańskich i św. Jacka Odrowąża.

Powiększenie Powiększenie Powiększenie Powiększenie