Secesja w Sandomierzu
(Sandomierz przed rozbiorami leżał w obrębie Rzeczypospolitej. Po I rozbiorze stał się miastem przygranicznym, w wyniku III rozbioru znalazł się w obrębie Austrii. Ok. 1900 roku był częścią Austro-Węgier.)
W Sandomierzu znajduje się romański kościół pod wezwaniem św. Jakuba, a w nim, oprócz wielu cennych elementów z epoki - piękna kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej, zaprojektowana w stylu secesji przez Karola Frycza. Wykonano ją w latach 1907-10, gdy kościół poddawany był reromanizacji. Oprócz polichromii powstały wtedy witraże, stalle i kuta krata. W ołtarzu kaplicy zazwyczaj znajduje się, zgodnie z wezwaniem, obraz Matki Boskiej Różańcowej. Na naszych zdjęciach widać wizerunek męczenników dominikańskich błogosławionych przez Maryję, bo obraz Matki Boskiej został na czas nabożeństw majowych przeniesiony do prezbiterium.
Oprócz wystroju kaplicy Karol Frycz zaprojektował także witraże nad chórem i w prezbiterium. Te nad chórem przedstawiają: księżną Adelajdę, św. Kingę, bł. Salomeę i bł. Jolantę, te w prezbiterium - bł. Wincentego Kadłubka, męczenników dominikańskich i św. Jacka Odrowąża.