stolicy naszych południowych sąsiadów secesję uznaje się za styl szeroko reprezentowany. Trzeba przyznać, że jego przykładów jest tu sporo. Jakże mogłoby być inaczej w mieście należącym do Réseau Art Nouveau Network (organizacji zrzeszającej miasta secesyjne). Jednak wiele budynków to nie obiekty czysto secesyjne czy choćby takie, w których dominująca jest dekoracja czysto secesyjna, lecz obiekty stanowiące połączenie secesji i neobaroku czy neogotyku. Zabytki architektury secesyjnej rozrzucone są po całej Pradze (np. w dzielnicach Vinohrady, Smichov, Bubenecz), ale te najciekawsze znajdują się w śródmieściu - na Starym i Nowym Mieście i w dzielnicy Josefov.
Praska secesja zdradza pewne podobieństwa do
secesji wiedeńskiej. Wystarczy porównać
Dom Miejski czy
hotel Central w Pradze z największymi osiągnięciami architektów wiedeńskich: Ottona Wagnera czy Josefa Marii Olbricha. Ale jest też w Pradze obiekt przy ulicy Vodiczkovej, zwany
"U Novaku" , w którym wyraźne są wpływy belgijskie, a może francuskie - pokrywa go plątanina metalowych łodyg roślinnych, jak dzieła Victora Horty czy Hectora Guimarda.
Charakterystyczne dla praskiej secesji są kunsztowne metalowe elementy zdobnicze,