Powrót do strony głównej

Secesja w Rumunii na terenach przygranicznych z Węgrami (Siedmiogród, Banat) to de facto secesja węgierska. Obszar ten, ok. 1900 roku leżący w obrębie Austro-Węgier, był i jest czymś w rodzaju węgierskich Kresów Wschodnich. Kresów utraconych po I wojnie światowej na rzecz Rumunii. Porównując obiekty secesyjne Oradei i Timisoary z budowlami Budapesztu czy Kecskemet, niechybnie dostrzeżemy podobieństwa. Na przykład charakterystyczne falujące linie fasad...


© Zdjęcia: Małgorzata Strasz-Sowińska 2008


Są też spiczaste dachy i zdobnictwo nawiązujące do ludowego - w Siedmiogrodzie jak najbardziej na miejscu, jako że węgierski narodowy styl secesyjny, wymyślony przez Odona Lechnera, powstał na bazie właśnie sztuki siedmiogrodzkiej. Obok motywów roślinnych występują układy drobniutkich kuleczek i innych elementów geometrycznych. Zdobienia czasem wpisane są w różnokształtne pola, ostro odcinające się od tła. Takie pola otaczają niekiedy także okna, stanowiąc dla nich ciekawą ramę.




Dekoracyjne konstrukcje metalowe (balkony, tarasy) nie są oczywiście specjalnością wyłącznie węgierską. To elementy architektoniczne lubiane przez secesję w ogóle. Szczególnie piękną konstrukcją z metalu i szkła jest pasaż handlowy w Oradei, zwany "Vulturul Negru", czyli "Czarny Orzeł".




Secesyjne budowle kryją często ciekawe secesyjne wnętrza. Te poniżej znajdują się w hotelu "Parc" w Oradei.




Obok nurtu secesji węgierskiej reprezentowany jest w Rumunii także nurt "austro-węgierski", czyli import z Wiednia.







Powrót do strony głównej