Victor Horta

Victor Horta
- dom artysty w Brukseli (1893 rok)

Gustave Serrurier-Bovy

Gustave Serrurier-Bovy
- fotel (1898 rok)

Fernand Khnopff

Fernand Khnopff
- fragment obrazu I lock my door upon myself (1891 rok)

Wzór: Chimerastało się to w dziedzinie architektury za sprawą Victora Horty. W latach 1892-93 zbudował on w BRUKSELI Hôtel Tassel, będący pierwszym krokiem do późniejszych wybujałych projektów. W twórczości Horty obok wpływów angielskich widoczna jest znajomość myśli francuskiego konserwatora zabytków i teoretyka architektury, Eugene'a Viollet-le-Duca, który próbował znaleźć zastosowanie w architekturze dla konstrukcji z żelaza. Victor Horta znalazł to zastosowanie. Jego prace wykorzystują żelazo i szkło, pozwalające traktować bryłę budynku jak rzeźbę, nadawać fasadom faliste formy. Elementy konstrukcyjne, podkreślone przez dekoracje z metalu o płynnych, secesyjnych liniach, są obecne także we wnętrzach, ukształtowanych asymetrycznie, przechodzących płynnie jedne w drugie. Tak więc, znalazła tu ucieleśnienie idea rodem z Anglii - domu jako dzieła sztuki.

Najwierniejszym propagatorem w Belgii idei odnowy rzemiosł ruchu Arts and Crafts był projektant mebli Gustave Serrurier-Bovy. Kubiczność i prostoliniowość jego mebli stanowiła inspirację dla twórców z kręgu Warsztatów Wiedeńskich.

Od fascynacji ideami artystów angielskich wyszedł także Henry van de Velde (który zresztą większość projektów architektonicznych zrealizował na terenie Niemiec). Ewidentny wpływ ruchu Arts and Crafts można dostrzec w willi artysty w Uccle pod Brukselą. Van de Velde realizował się w bardzo wielu dziedzinach - w projektach wnętrz, mebli, przedmiotów z metalu, tapet, tkanin. Charakterystycznym rysem jego twórczości są szerokie, wstęgowate linie ornamentów. Nie są to jednak ornamenty roślinne, lecz abstrakcyjne. A z czasem i te zanikają, pozostawiając po sobie zamaszystość kształtów projektowanych obiektów.

Wśród najwybitniejszych belgijskich artystów-rzemieślników należy wymienić jeszcze Philippe'a Wolfersa, jubilera, który wykonywał także naczynia i rzeźby. Upodobał on sobie przede wszystkim motywy zwierzęce, które wykorzystywał ze względu na ich znaczenie symboliczne.

W dziedzinie malarstwa bezsprzecznie pierwsze miejsce należy się Fernandowi Khnopffowi, w którego twórczości widoczne są inspiracje prerafaelitami i symbolizmem.

Przykładów secesyjnej architektury, autorstwa Victora Horty i innych architektów, jest w Brukseli wiele. W domu własnym Horty, przy rue Américaine 25, mieści się jego muzeum. Cenne zbiory secesyjnego rzemiosła posiada brukselskie Musées Royaux d'Art et d'Histoire.

W zasadzie równocześnie z secesją w Belgii rozwijała się secesja we Francji... dalej


1 2 3 4 5 6