Wzór: Chimera ecesyjny zwierzyniec otwierają ptaki: paw i łabędź, ale swoje miejsce mają w nim także drobne zwierzęta o giętkich ciałach: koniki morskie, ośmiornice, jaszczurki oraz owady, a zwłaszcza ważka.
Zapewne w okresie secesji w mniejszym stopniu chodziło o symboliczną wymowę ukazywanych zwierząt, a w większym o ich kształty i kolory oraz o sam fakt przynależności do świata przyrody, ale nie bagatelizowałabym i tej pierwszej przyczyny. Zwłaszcza że czasem zwierzęta występują w różnych przedziwnych konfiguracjach oraz w połączeniu z innymi motywami, co z pewnością nie jest bez znaczenia. Między poszczególnymi motywami istnieje sieć zależności, które mogą podlegać dalszym interpretacjom (np. żabę i ważkę łączy woda, nietoperza i sowę – noc, a sowę i wiewiórkę – las).
Niektóre kamienice mieszczą całe secesyjne bestiarium. Na przykład na kamienicy przy Aulich utca w Budapeszcie znajdują się i pawie, i żaby, i wiewiórki, i sowa – wplecione z barokowym wręcz rozmachem między motywy roślinne i antropomorficzne. Jeden wielki rebus.

Przykłady

Jaszczurka

Jaszczurka ma giętkie, zwinne ciało, łatwo poddające się secesyjnej stylizacji... więcej

Przykłady

Paw

Paw to najulubieńszy, obok łabędzia, ptak secesji, wykorzystywany chętnie jako... więcej

Przykłady

Żaba

Ze względu na swój tryb życia żaba była łączona
z wszelkiego rodzaju plugastwem, nieczystością, brzydotą... więcej

Przykłady

Ważka

Delikatna, eteryczna ważka, ze swymi przezroczystymi, opalizującymi skrzydłami, ma wszystkie cechy secesyjnego ideału... więcej

Przykłady

Sowa

Ogromne, nieruchome oczy sowy robią wrażenie jakby należały do istoty myślącej... więcej

Przykłady

Nietoperz

Powodem obecności w secesyjnym zwierzyńcu nietoperza – tak jak sowy i żaby – nie jest kształt czy uroda ciała... więcej